Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową? Praktyczne porady

Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową

Chcesz zaoszczędzić pieniądze i samodzielnie ułożyć kostkę brukową na tarasie czy po prostu na podwórku? Ceny za usługi brukarzy rosną w szalonym tempie, a do tego znalezienie fachowca na już graniczy z cudem. Dlatego czas zabrać sprawy we własne ręce! Z pomocą tego artykułu dowiesz się, jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową na tarasie i nie tylko? Czy potrzebujesz do tego jakieś specjalne umiejętności? Oczywiście, że nie! Z naszymi poradami cała czynność będzie prostsza, szybsza, a efekt na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Krok 1: Plan. Narzędzia i materiały

Układanie kostki brukowej należy rozpocząć od stworzenia projektu. Zmierz dokładnie powierzchnię, gdzie zamierzasz ułożyć kostkę. Oblicz, ile krawężników i kostek brukowych będziesz potrzebować. Następnie zakup odpowiednią kostkę brukową.

Polecamy: Ile kosztuje kostka brukowa? Aktualny koszt / cennik za m2

Później zgromadź niezbędne narzędzia oraz materiały, które będą potrzebne na różnych etapach pracy, oto one:

 • kruszywo na podbudowę – zazwyczaj ok. 300 kg na m2;
 • piasek i cement – w przypadku powierzchni podkładowej 5 m2 potrzebne będzie 300 kg/m2 piasku oraz 50 kg cementu; najlepiej jednak zaopatrzyć się w większą ilość piasku, gdyż będzie potrzebny także np. podczas osadzania krawężników;
 • geowłóknina;
 • szpadel;
 • taczka;
 • grabie;
 • ręczny ubijak;
 • narzędzia pomiarowe – głównie długa miarka, poziomica laserowa, sznur;
 • pręty zbrojeniowe – najlepiej, aby ich średnica wynosiła ok. 12 mm;
 • łopata – w przypadku większej powierzchni niezbędna może okazać się spycharko-ładowarka;
 • zagęszczarka wibracyjna – opcjonalnie, jednak przy większej powierzchni będzie niezastąpiona.

Krok 2: Wytyczanie powierzchni i korytowanie

Teraz możesz przystąpić do właściwej pracy. Zaczynamy od wytyczenia miejsca, gdzie będziemy układać później kostkę brukową. W tym celu wykorzystaj sznur i w odpowiednich miejscach wbij metalowe pręty.

Układanie kostki brukowej wymaga również korytowania. Na czym to polega? Należy usunąć grunt na głębokości ok. 15-20 cm. Jeśli grunt jest gliniasty, korytowanie powinno być głębsze nawet 50 cm, aby umożliwiało ułożenie stabilnej podbudowy. Dno wykopu musi być wyrównane.

Krok 3: Umieszczenie krawężników

Dzięki umieszczeniu krawężników kostka brukowa nie będzie się rozjeżdżała i nieco ochroni nawierzchnię przed zabrudzeniem. Poza tym to właśnie krawężniki pomagają w nadaniu kształtu nawierzchni. Wielu fachowców preferuje stworzenie fundamentów z półsuchego betonu na głębokości 10 cm, a następnie osadzenie w nich krawężników. Do osadzania krawężników wykorzystaj poziomicę laserową, aby mieć pewność, że zostały one równo umieszczone.

Krok 4: Podbudowa z kruszywa

Następny krok podczas układani kostki brukowej polega na utworzeniu podbudowy z kruszywa. Najważniejsze jest to, aby grubość tej warstwy została dopasowana do potencjalnego obciążenia, głębokości korytowania oraz od rodzaju gruntu. W przypadku podjazdu wystarczająca może być głębokość wynosząca 10-15 cm, a przy wykopie nawet dwukrotnie większa. Dla pewności najlepiej na dnie dołu umieścić geowłókninę.

Jakie kruszywo warto wybrać pod kostkę brukową? W przypadku dużego obciążenia świetnie sprawdzi się drogowe kruszywo łamane lub betonowe.

Jeśli tylko masz dostęp do profesjonalnego sprzętu, czyli do zagęszczarki wibracyjnej, koniecznie wykorzystaj ją do ubicia kruszywa.

Krok 5: Warstwa podkładowa

Jeszcze zanim przejdziesz do układania kostki brukowej, wykonaj podsypkę np. z mieszanki cementowo-piaskowej (1:4). Najlepszym wyborem w tym celu będzie piasek płukany. Podsypka powinna mieć grubość 5 cm. Zasada jest taka, aby mieszanie odbywało się na sucho, co pozwoli uniknąć zabrudzenia zaprawą. W przypadku małej powierzchni wystarczające będą do tego grabie.

Krok 6: Czas na układanie kostki brukowej

Czas wreszcie na układanie kostki brukowej! Dla osób początkujących bardzo ważną informacją jest to, aby zawsze układać kostkę w kierunku od siebie, czyli stojąc na kostce, którą już ułożyliśmy. Poza tym należy dobrze osadzać kostkę w podsypce – jedną przy drugiej.

Wcześniej zastanów się nad wzorem, uszykuj w pobliżu kostki lub też zaangażuj drugą osobę do podawania odpowiednich kostek, co usprawni pracę.

Krok 7: Zagęszczenie oraz posypka z piasku

Na koniec nie zapomnij o jeszcze jednym ważnym kroku, czyli o zagęszczeniu podłoża pod kostką. Doskonale sprawdzi się do tego wibrator płytowy, przy pomocy którego kostka będzie równomiernie osiadać.

Kiedy uzyskamy pewność, że zagęszczenie zostało wykonane poprawnie? Wielu fachowców wskazuje na to, że zagęszczanie może zostać zakończone, gdy przed płytą wibratora nie będą już wyczuwalne żadne uskoki na granicy pracy urządzenia. Do tego powierzchnia, gdzie została ułożona kostka brukowa, powinna osiąść o ok. 1 cm.

Na sam koniec zadbaj także o to, aby rozsypać piasek na powierzchni kostki brukowej. Dlaczego to takie ważne? Piasek skutecznie wypełni szczelin pomiędzy kostkami. Po chwili należy oczywiście zamieść piasek i cieszyć się dobrze wykonaną robotą.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową. Nasz poradnik sprawi, że nawet osoby początkujące, które jeszcze nigdy nie zajmowały się układaniem kostki, z powodzeniem poradzą sobie z tą czynnością. Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić i masz do wykonania jedynie niewielką nawierzchnię, to zachęcamy do podjęcia wyzwania i układania kostki brukowej razem z nami!