Jak dbać o kostkę brukową? 6 praktycznych porad

jak dbać o kostkę brukową

Kostka brukowa to dobre rozwiązanie w ogrodzie, na podjeździe czy tarasie. W końcu dobrze wygląda i jest naprawdę wytrzymała. Jednak potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja tej powierzchni, żeby przez wiele lat zachwycała wysoką jakością i estetycznym wyglądem. Skorzystaj z naszej pomocy i dowiedz się, jak dbać o kostkę brukową.

6 praktycznych porad dotyczących pielęgnacji kostki brukowej

Pielęgnacja kostki brukowej wcale nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z usuwaniem mchu, plam czy też pękaniem kostki. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, który sprawi, że przez wiele lat będziesz zachwycać się idealnym stanem i wyglądem nawierzchni z kostki brukowej.

1. Pamiętaj o czyszczeniu kostki brukowej

Kostka brukowa powinna być czyszczona przynajmniej 3 razy w roku. Stosuj się do następujących zasad:

  • wiosną usuń z powierzchni kostki brukowej wszelkie naloty;
  • latem pozbądź się chwastów i mchu znajdującego się w szczelinach kostki;
  • jesienią dokładnie oczyść powierzchnię np. przy pomocy myjki ciśnieniowej, przystąp do impregnacji oraz uzupełniania wszelkich braków;
  • zimą zadbaj po prostu o regularne odśnieżanie kostki brukowej.

Niekiedy konieczne jest częstsze czyszczenie kostki brukowej. Zazwyczaj wtedy, gdy wiosna i jesień są bardzo deszczowe bądź też, jeśli kostka brukowa znajduje się w pobliżu drzew. Wówczas przynajmniej 4-5 razy w ciągu roku przeprowadź gruntowne czyszczenie nawierzchni.

Pamiętając o tych zasad, a zadbasz o prawidłową pielęgnację kostki brukowej. Jednocześnie zapobiegniesz powstawaniu uszkodzeń czy też rozrastaniu się mchu i innych roślin.

Proces czyszczenia kostki brukowej możesz rozpocząć od oprysku chemicznego. Dzięki temu szybko pozbędziesz się niechcianych roślin. Metoda ta jednak nie jest zalecana przy dużym wietrze, a także na ogródkach, gdzie mogą przebywać zwierzęta i dzieci. W takim przypadku skorzystaj z kosy spalinowej lub stalowego drutu. Wtedy ręcznie wydłubiesz i skutecznie pozbędziesz się zanieczyszczeń ze wszystkich szczelin.

Zwróć też uwagę na to, że częste stosowanie herbicydów może wpływać negatywnie na wygląd kostki brukowej, powodując jej matowienie. Wówczas niezbędne będzie częstsze impregnowanie nawierzchni.

2. Unikaj soli na kostce brukowej

Zima to trudny czas dla kostki brukowej, ponieważ pokrywa śnieżna może wpływać negatywnie na jakość i trwałość tej nawierzchni. Dlatego pamiętaj o tym, żeby ją regularnie odśnieżać. Najlepiej, jeśli będziesz to robić ręcznie, a jeśli obawiasz się oblodzeń np. na podjeździe lub chodniku, to do zabezpieczenia stosuj piasek, a nie sól.

Choć sól jest powszechnym składnikiem środków przeciwoblodzeniowych, to jednak może negatywnie wpływać na jakość kostki brukowej. Sól powoduje korozję i uszkodzenie powierzchni, co ostatecznie prowadzi do utraty trwałości i schludnego wyglądu. Dlatego postaw na piasek, który jest dużo bezpieczniejszy dla kostki brukowej.

3. Natychmiast usuwaj plamy

Plamy na kostce brukowej mogą pojawiać się z różnych powodów, ale kluczowe znaczenie ma szybka reakcja. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że ślady po oleju, farbach czy też liściach drzew zaschną i zaburzą wygląd kostki brukowej. W jaki sposób czyścić tę nawierzchnię? Oczywiście możesz skorzystać ze środków chemicznych, które są bardzo skuteczne. Pamiętaj jednak, żeby najpierw sprawdzić, czy są przeznaczone do kostki brukowej. Inaczej może dojść do przebarwień, a nawet do uszkodzenia wierzchniej warstwy.

Do mycia zaschniętych plam przyda Ci się myjka ciśnieniowa. Z pomocą tego urządzenia pozbędziesz się nie tylko zabrudzeń, ale też odświeżysz kolor kostki brukowej. Ważne jest tylko dopasowanie ciśnienia do rodzaju materiału, aby nie spowodować uszkodzenia powierzchni. Szczególnie wiosną i latem warto zdecydować się na czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową.

4. Regularnie impregnuj kostkę brukową

Mimo że kostka brukowa jest wykonana z trwałego i odpornego materiału, to z czasem wierzchnia warstwa może ulegać degradacji. Jeśli nie chcesz, żeby wpłynęło to negatywnie na stan nawierzchni, to koniecznie pamiętaj o regularnej impregnacji. Wystarczy, jeśli będziesz to robić co 2-4 lata. W tym celu możesz po prostu pomalować kostkę brukową farbą lub zastosować specjalny impregnat. Dzięki temu dodasz powłokę ochronną, która ograniczy nasiąkliwość bruku, a powierzchnia zyska ochronę przed pękaniem i powstawaniem wykwitów wapiennych.

5. Sprawdzaj ubytki i uzupełniaj fugi

Na jakość nawierzchni z kostki brukowej wpływ ma zarówno jakość materiału, jak i solidność fug. Dlatego przynajmniej raz w roku – najlepiej jesienią – skontroluj stan fug. Dzięki temu szybko dostrzeżesz i uzupełnisz ewentualne braki, a tym samym zapobiegniesz dalszym uszkodzeniom. Zwróć również uwagę na to, że ubytki fug mogą wpływać na stabilność całej nawierzchni. W połączeniu z ciężkimi maszynami lub pojazdami może to prowadzić do sporych uszkodzeń.

Jak zatem możesz zadbać o fugi? Przede wszystkim skontroluj ich stan, a w razie konieczności uzupełniaj je specjalnymi zaprawami, które z łatwością znajdziesz w sklepach budowlanych.

6. Usuwaj rysy i ubytki

Co kilka lat konieczne może być uzupełnienia ubytków, pęknięć i rys. W takim przypadku niezwłocznie przystąp do naprawy kostki brukowej, aby zapobiec dalszej degradacji. Jeśli uszkodzone są duże fragmenty, to konieczne będzie zastąpienie ich nowymi płytkami. Niekiedy pomocne jest też piaskowanie, dzięki czemu zlikwidujesz widoczność rys, a kostka znów zyska nienaganny wygląd.

W razie pojawienia się drobnych ubytków to po prostu posyp nawierzchnię drobnym piaskiem. W ten sposób skutecznie uzupełnisz niewielkie braki.

Z tymi praktycznymi metodami pielęgnacji kostki brukowej zaczniesz jeszcze skuteczniej dbać o wygląd i trwałość tej nawierzchni.