Ile kosztuje mycie kostki brukowej? Cena za m2 w 2024 roku

ile kosztuje mycie kostki brukowej

Kostka brukowa to popularny materiał, który jest stosowany do budowy chodników, podjazdów czy tarasów. Przede wszystkim ze względu na trwałość, dobrą cenę i ponadczasowy wygląd. Możesz jeszcze bardziej zadbać o jakość tego materiału, jeśli regularnie będziesz czyścić tę powierzchnię. Ile kosztuje mycie kostki brukowej w 2024 roku i od czego zależą ostateczne koszty? Sprawdźmy to!

Jaki jest koszt mycia kostki brukowej w 2024 roku?

Tak naprawdę dokładne koszty mycia kostki brukowej zależą od wielu czynników. Dlatego przedstawiamy średnią cenę za m2, która obowiązuje w 2024 roku.

Oto przykładowy cennik:

 • standardowe mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową – 15-20 zł/m2,
 • mycie kostki brukowej z użyciem środków chemicznych – 15-20 zł/m2,
 • usuwanie trudnych plam np. po oleju lub farbie – 20-30 zł/m2.

Koszty mycia kostki brukowej w zależności od powierzchni

Chcemy maksymalnie ułatwić Ci określenie widełek cenowych za czyszczenie kostki brukowej. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy kilka przykładów, które pozwolą Ci to lepiej zobrazować. Wzięliśmy pod uwagę różne powierzchnie. Sprawdź, ile kosztuje mycie tarasu, podjazdu i chodnika z kostki brukowej.

Podjazd o powierzchni 50 m2:

 • standardowe mycie – 500-750 zł,
 • mycie chemiczne – 750-1000 zł,
 • usuwanie trudnych plam – 1000-1500 zł.

Taras o powierzchni 20 m2:

 • standardowe mycie – 200-300 zł,
 • mycie chemiczne – 300-400 zł,
 • usuwanie trudnych plam – 400-600 zł.

Chodnik o powierzchni 100 m2:

 • standardowe mycie – 1000-1500 zł,
 • mycie chemiczne – 1500-2000 zł,
 • usuwanie trudnych plam – 2000-3000 zł.

Polecamy: Jak i czym impregnować kostkę brukową? Poradnik krok po kroku

Co wpływa na koszty mycia kostki brukowej?

Pamiętaj, że podane przez nas ceny za mycie kostki brukowej mogą się różnić w zależności od wielu czynników, które wpływają na ostateczne koszty. Przekonaj się, co dokładnie decyduje o ostatecznej cenie za tę usługę.

Powierzchnia do umycia

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników jest powierzchnia, jaką należy umyć. Wbrew pozorom cena za m2 może być niższa, jeśli zlecisz wyczyszczenie większego obszaru w porównaniu do niewielkiego podjazdu lub tarasu.

Rodzaj zanieczyszczenia

Na ostateczne koszty wpływa również rodzaj zanieczyszczenia. Cena rośnie, jeśli konieczne jest umycie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Przede wszystkim ze względu na użycie bardziej specjalistycznych preparatów czy też sprzętów, a także na wydłużenie pracy. Jakie rodzaje zanieczyszczeń mogą wpłynąć na wzrost kosztów. Przedstawiamy kilka przykładów:

 • plamy po oleju – wymagają większej ilości czasu, a także użycia dedykowanych środków chemicznych, które poradzą sobie ze śladami po oleju;
 • mech i porosty – zazwyczaj wiąże się to z koniecznością użycia specjalnych preparatów biobójczych;
 • farby i graffiti – ich usunięcie wymaga zastosowania silnych rozpuszczalników, a także bardziej specjalistycznego sprzętu.

Sposób mycia kostki brukowej

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę mycia kostki brukowej, jest sposób czyszczenia tej powierzchni. Profesjonalne firmy mogą korzystać ze specjalistycznych sprzętów lub też ręcznie usuwać zabrudzenia z kostki brukowej. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod mycia tego materiału, a także ich wpływ na ostateczne koszty.

Myjka ciśnieniowe

Bez wątpienia to właśnie myjki ciśnieniowe są najczęściej wykorzystywane do mycia kostki brukowej. Przede wszystkim ze względu na sposób działania tego urządzenia – strumień wody pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuwa brud, mech, porosty i inne zanieczyszczenia.

Zazwyczaj myjki ciśnieniowe pozwalają na szybkie wyczyszczenie kostki, a przy tym nie generują wysokich kosztów. Jednak nie można z niej korzystać w przypadku starych lub delikatnych kostek brukowych.

Czyszczenie chemiczne

Kolejną metodą czyszczenia jest mycie przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych. Mają one za zadanie rozpuszczenie trudnych plam np. oleju, farb czy graffiti. Choć jest to skuteczna metoda, to wymaga sporej precyzji oraz neutralizacji chemikaliów, co może powodować wydłużenie procesu czyszczenia. Zazwyczaj to droższa metoda od mycia ciśnieniowego.

Czyszczenie ręczne

Niekiedy konieczne jest ręczne czyszczenie kostki brukowej. W tym celu wykorzystywane są szczotki, skrobaki i odpowiednie środki myjące. Metoda ta jest dość czasochłonna, a przy tym dokładna i odpowiednia np. w przypadku starych lub uszkodzonych kostek. Zazwyczaj ręczne mycie jest droższe od usuwania zabrudzeń myjką ciśnieniową.

Polecamy: Jak dbać o kostkę brukową? 6 praktycznych porad

Stan techniczny kostki brukowej

Jeśli kostka brukowa jest stara i zniszczona czy też ma uszkodzoną strukturę, to konieczne może być wykorzystanie delikatniejszych środków lub mycie ręczne. W takim przypadku powinieneś przygotować się na wzrost kosztów czyszczenia kostki brukowej.

Dostęp do miejsca czyszczenia kostki brukowej

Co jeszcze może wpływać na wzrost ceny mycia kostki brukowej? Na pewno warto wspomnieć o utrudnionym dostępie do miejsca pracy. Dobrym przykładem są wąskie ścieżki, które niekiedy uniemożliwiają korzystanie z profesjonalnych sprzętów.

Dodatkowo znaczenie ma lokalizacja – jeśli wskazane przez Ciebie miejsce jest oddalone od siedziby firmy, to możesz spodziewać się wzrostu ceny ze względu na wyższe koszty transportu.

Dodatkowe usługi oprócz mycia kostki brukowej

Wiele firm specjalizujących się w czyszczeniu kostki brukowej, oferuje także inne usługi. Możesz z nich skorzystać, choć z pewnością wpłynie to na ostateczną cenę. Jednak dzięki np. impregnacji kostki brukowej dodatkowo zabezpieczysz powierzchnię przed zabrudzeniami i wilgocią. Dzięki temu chodnik, taras lub podjazd będą się nienagannie prezentowały przez dłuższy czas.

Dobrym rozwiązaniem może też być usługa zamknięcia fug, czyli uszczelnienia przestrzeni między kostkami. Czasem to jest wręcz konieczne po intensywnym czyszczeniu np. z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej.